sveti Frančišek Regis Clet – misijonar, redovnik in mučenec

sveti Frančišek Regis Clet - misijonar, redovnik in mučenecImena: Frančišek, Ferenc, Franc, Franči, Francl, Frenko, Ksaver, Frank, Franek, František; Frančiška
Rodil se je leta 1748 v Grenoblu kot deseti izmed petnajstih otrok. Z družino je bilo v sorodu več duhovnikov in redovnikov, zato ni čudno, da je poleg dobre domače vzgoje prav njihov zgled vplival tudi na Frančiška, da je vzorno preživel mlada leta in si pridobil plemenit značaj. Po končani srednji šoli se je odločil najprej za duhovniški, potem še za redovniški poklic. Stopil je v misijonsko družbo sv. Vincencija in čez dve leti postal duhovnik. Poslali so ga učit bogoslovce v mesto Annecy. Po petnajstih letih je prišel v Pariz in prevzel odgovorno službo voditelja novincev v glavni misijonski hiši.
Tiho življenje in delo je uničila francoska revolucija. Prva žrtev je bila pariška hiša misijonarjev pri sv. Lazarju (od tod ime »lazaristi«). Ponoči 12. julija 1789 je pred njo pridrvelo kakih 4000 revolucionarjev in jo deloma izropalo deloma razrušilo. Četudi se je divjanje pozneje nekoliko umirilo, so vendar člani družbe zaslutili, da jim v domači deželi za dolgo ne bo več mogoče delovati. Frančišek je prosil vrhovnega predstojnika, naj mu dovoli oditi v misijone na Kitajsko. Ta je prošnji ustregel. V spremnem pismu so svetnika takole predstavili: »Gospod Clet združuje v sebi vse darove, ki jih more kdo želeti: pobožnost, učenost, zdravje, ljubeznivost, skratka: izvrsten mož je.«
Potovanje na Kitajsko je bilo takrat polno nevarnosti in seveda dolgotrajno: pol leta na morju in mesec po suhem. Frančišek je najprej deloval eno leto v pokrajini Kiangsi. Ni hotel prehitro krščevati, češ da je pogane na krst treba temeljito pripraviti. Nato so ga poslali v obširno pokrajino Hukuang, kjer je ostal do svoje mučeniške smrti. Pokrajino so sicer imenovali »kitajska žitnica«, toda siromaki so od tega malo imeli. Frančišek je svojemu bratu opisal njihovo revščino; tudi borna kočica, v kateri je stanoval, ni bila nič boljša, po pravici jo je imenoval »slamnati grad«.
Zaradi znanega »obrednega spora« so bile razmere za misijonarje na Kitajskem tedaj zelo hude. Zdaj je vzplamtelo preganjanje v eni, zdaj v drugi pokrajini. 18. februarja 1820 je umrl mučeniške smrti tudi Frančišek.
Njegov spomin obhajamo 18., ponekod 17. februarja.
Vir

Kdo ve, kako bi sicer teklo življenje učenjaka Cleta (zaradi njegovega obsežnega znanja so ga klicali »živa knjižnica«), če ne bi bilo divjanja in opustošenja, ki ga je za seboj pustila francoska revolucija. Ker je bila matična hiša lazaristov v Parizu izropana in porušena, članom družbe pa onemogočeno delovanje, je Frančišek Regis Clet zaprosil za odhod v misijone. Skoraj trideset let svojega življenja je nato posvetil delu za širjenje evangelija na Kitajskem. Težko misijonsko delo je na koncu kronal z mučeniško smrtjo, saj naj bi ogromno Kitajcev »pohujšal z oznanjevanjem tuje vere«.
Ime: Ime je dobil po ravno takrat razglašenem svetniku, jezuitu Janezu Frančišku Regisu, ki je bil prav tako iz Grenobla. Frančišek sicer pomeni »frankovski«.
Rodil se je: 19. avgusta 1748 v Grenoblu v Franciji, umrl pa: 18. februarja 1820 v Učangfluju, glavnem mestu pokrajine Hupei na Kitajskem.
Družina: Rodil se je v bogati in pobožni družini, bil je deseti izmed petnajstih otrok. Njegov oče je bil posestnik in trgovec; poleg njega je še en brat postal duhovnik, ena sestra pa redovnica. Zlasti je bil povezan z najstarejšo sestro Marijo Terezijo.
Skupnost: 18. marca 1771 je naredil zaobljube v Misijonski družbi in bil leta 1773 posvečen v duhovnika. Misijonsko družbo (CM) je leta 1625 ustanovil sv. Vincencij Pavelski za »službo ubogim«. Poleg dobrodelnosti je eno njihovih glavnih področij še vedno vodenje ljudskih misijonov.
Službe: Po posvečenju je najprej v Annecyju poučeval bogoslovce moralno teologijo, kasneje pa postal ravnatelj novincev v matični hiši v Parizu. Po francoski revoluciji so mu predstojniki dovolili, da je odšel za misijonarja na Kitajsko.
Misijon: Aprila 1791 se je vkrcal na ladjo in po dolgem, pa tudi nevarnem potovanju srečno prispel na Kitajsko. Prvo leto je deloval v pokrajini Kiangsi, nato pa so ga poslali v obširno pokrajino Hukuang, kjer je ostal do smrti.
Zavetnik: nima posebnega patronata.
Kreposti: Bil je plemenitega značaja, izredno bister in učen. Poleg tega sta ga odlikovali zlasti globoka pobožnost in ljubeznivost ter neustrašen pogum.
Mučeništvo: V času velikega preganjanja kristjanov, ki ga je ukazal cesar, so ga biriči prijeli 16. junija 1819 (izdal ga je nekdanji krščanski učitelj) in ga mučili, tepli po obrazu in zasliševali. Po pol leta neprestanega mučenja so ga na koncu privezali na križ in zadavili z vrvjo.
Upodobitve: Večinoma ga upodabljajo kot moža v zrelih letih z belo brado in v značilni kitajski noši. V rokah običajno drži križ ali mučeniško palmo, okrog vratu ima ponekod štolo.
Grob: Zvesti kristjani so ga najprej pokopali na Kitajskem, kasneje pa so njegovo truplo prenesli v Pariz v matično hišo, nato pa premestili v cerkev sv. Lazarja.
Goduje: 18. februarja.
Beatifikacija: Papež Leon XIII. ga je 27. maja 1900 razglasil za blaženega, papež Janez Pavel II. pa 1. oktobra 2000 za svetnika.
Atributi: bela brada, kitajska noša, mučeniško palmo, štola okrog vratu
Misel: »Na tem svetu sva daleč vsaksebi. Toda kakšno bo najino veselje, ko se bova spet videla v nebesih! In edino po nebesih hrepeniš ti, kakor jaz …« (v pismu sestri)
Vir

V mestu Wu-hang (v pokrajini Hu-bei, na Kitajskem), sveti Frančišek Regis Clet, duhovnik in mučenec iz Misijonske kongregacije, ki je z največjimi težavami oznanjal evangelij, zaradi česar je bil izdan od odpadnika in, po mučnem ujetništvu, zadavljen.
Vir

Wuhang, Yunxiao County, Zhangzhou City, Fujian, Kitájska