V pokrajini Viviers [vivijér] (pri reki Roni, v Franciji), sveti Arkóntij, škof. († 745)
Vir
Arkontij je bil sredi 8. stoletja škof v Viviersu. Ubili so ga zaradi obrambe cerkvenih svoboščin pred frankovskimi četami, ki so vdirale s severa. Po starem izročilu, ki so ga očitno ponaredili zmagoviti Franki, je bila za to odgovorna ljudska vstaja: množica ga je žalila in pretepala, nazadnje pa ga je obglavila.
Arkontovi posmrtni ostanki so bili shranjeni v katedrali v Viviersu, dokler jih med reformacijo leta 1568 niso sežgali. V mučeništvu se običajno ne omenja kot mučenec.
DE
Ta svetnik je omenjen v nedatiranem mučeništvu cerkve v Viviersu (ki pa izvira iz 15. stoletja), kjer beremo, da so ga 10. januarja prebivalci mesta obglavili, ker je branil svobodo in imetje svoje cerkve. Po večini je živel v 8. stoletju. Duchesne (Pastes, I, str. 232) navaja, da se je umor morda zgodil v 9. stoletju. Njegovo truplo, ki ga častijo v cerkvi svetega Vincencija, so leta 1568 sežgali kalvinisti. V Propriju škofije Viviers se Arcontius praznuje 19. januarja.
IT
Sveti Arcontius iz Viviersa, znan tudi kot Archon, Arconzio ali Arconce, je bil kot škof v Viviersu v Franciji pomembna osebnost Katoliške cerkve. Sveti Arkontij, rojen neznanega leta, je svoje življenje posvetil služenju Cerkvi in obrambi njenih pravic. Čeprav je o njegovem zgodnjem življenju malo znanega, se domneva, da je bil sveti Arkontij posvečen v duhovnika in nazadnje imenovan za škofa v Viviersu. V času, ko je bil škof, je pokazal velik pogum in neomajno zvestobo cerkvenemu nauku. Zavzeto se je boril za pravice Cerkve v lokalnih zadevah ter bil branik resnice in pravičnosti. Vendar je ta neomajna predanost veri pritegnila sovražnost nekaterih posameznikov, ki so skušali spodkopati vpliv in avtoriteto Cerkve. V tragičnem razpletu dogodkov se je besna množica spopadla s svetim Arkontijem in ga zaradi jeze in nestrpnosti mučila zaradi neomajnega zagovarjanja pravic Cerkve. Natančne podrobnosti njegove smrti ostajajo nejasne, znano pa je, da je bil obglavljen leta 745 v mestu Viviers. Svetega Arkontija je doletela mučeniška usoda, saj je umrl v obrambi Cerkve, ki jo je tako zelo ljubil. Po usmrtitvi so bili njegovi posmrtni ostanki pokopani v cerkvi San Vincenzo v Viviersu, ki je bila zanj in njegovo službo zelo pomembna. Vendar so čas in verski spori kasneje vernikom odvzeli možnost, da bi častili njegove relikvije, saj so jih kalvinisti leta 1568 sežgali. Čeprav uradno ni priznan kot zavetnik kakšne posebne zadeve, sta življenje in mučeništvo svetega Arkoncija navdih za vse, ki se pri obrambi Cerkve in njenega nauka soočajo z nasprotovanji. Njegovega praznika se spominjamo 10. in 19. januarja (v škofiji Viviers v Franciji), po nekaterih koledarjih pa tudi 5. februarja in 5. septembra. Sveti Arkontij iz Viviersa s svojo neomajnostjo in žrtvovanjem ostaja trajen zgled poguma in predanosti katoliški Cerkvi ter nas vse opominja, kako pomembno se je zavzemati za to, kar je prav, tudi spričo sovražnosti in nasprotovanja.
EN