Zavetnik vojakov in armad, v bojih in ob viharju
Atributi: sulica, krokodil, ščit, ubit zmaj ali plamenica
Imena: Teodor, Fedja, Feodor, Fjodor, Tej, Tejo, Teo, Teodoro, Teodora, Doroteja, Tea, Teja, Todora, …
Rodil se je konec 3. stoletja v Siriji ali Armeniji. Vstopil je v rimsko vojsko, kjer je kmalu prišel ukaz za preganjanje kristjanov. Teodor ni skrival svoje vere, zato so ga prijeli in ga odpeljali pred legijskega tribuna in upravitelja province. Od njega so zahtevali, da žrtvuje malikom, a se je Teodor uprl. Zažgal je tempelj boginje Kibele sredi mesta in svoje dejanje tudi priznal. Obsodili so ga na smrt in ga po dolgem in krutem mučenju živega zažgali. Leto njegove smrti naj bi bilo 306, umrl pa naj bi v Evhaiti.
Čaščen je bil predvsem na Vzhodu, kasneje pa se je razširilo tudi na Zahod. Upodobljen je v viteški opravi ali v vojaški obleki.
Predno ga je v srednjem veku zamenjal evangelist Marko, je bil tudi zavetnik Benetk.
Mučenec Teodor goduje 9. novembra.
Vir
Pri Amazeji (mestu v Pontu), rojstni dan svetega mučenca Teodórja, ki je bil v času cesarjev Maksimijana in Maksimina, zaradi izpovedovanja katoliške vere močno prebičan in vržen v ječo. Nato se mu je prikazal Gospod in Odrešenik ter ga spodbudil, naj se stanovitno in moško obnaša. Zato se je osrčil, prestal natezalnico in mesarjenje z železnimi kremplji, tako da se je prikazalo golo drobovje. Na koncu pa je bil vržen v ogenj.
Vir