V Durhamu [darhemu] (na Angleškem), blaženi Tomaž Plumtree [Plamtrí], duhovnik in mučenec je bil obglavljen zaradi zvestobe katoliški Cerkvi pod kraljico Elizabeto, ker je rajši trpel kot živel. († 4. januar 1570)
Vir
Ta blaženi angleški mučenec je najbolj znan po svojem pogumnem pričevanju med „severnim uporom“ leta 1569, katerega cilj je bil strmoglaviti protestantsko angleško kraljico Elizabeto I. in jo nadomestiti s katoliško Marijo Stuart Škotsko, njeno sestrično.
O otroštvu Thomasa Plumtreeja je znanega zelo malo. Leta 1543 je bil sprejet kot študent na Christ Church v Oxfordu, po diplomi pa je bil leta 1546 imenovan za rektorja v Stubtonu v rodnem Lincolnshiru. Ob Elizabetinem prihodu na prestol se je odpovedal svojemu dohodku od škofije, da mu ne bi bilo treba prisegati po novem Zakonu o vrhovnosti in enotnosti, ki je bil namenjen odpravi verskih sporov, ki so delili državo. V resnici ta konkordat ni prinesel ponovne enotnosti Angležev, temveč je še bolj razdražil temperament obeh frakcij. Thomas, ki je postal učitelj v Lincolnu, je ugotovil, da je bilo katoličanom prepovedano poučevati.
Nato se je preselil na sever in postal kaplan Thomasa Percyja, grofa Northumbrije. Ta in Charles Neville, grof Westmorelanda, sta bila glavna organizatorja severnega upora leta 1569. Sprva revolucionarno prizadevanje, ki sta se ga lotila, morda ni bilo preveč versko motivirano, vendar so njuno delovanje kmalu sprejeli številni katoličani, ki so se želeli čim prej osvoboditi nove vere, ki jim je bila vsiljena. Med uporom so bili protestantski molitveniki uničeni v približno 70 cerkvah v Yorkshiru in osmih v Durhamu.
V stari baladi se Plumtree imenuje „pastor upornikov“, kar je priznanje za njegova prizadevanja, da bi se ljudje vrnili k veri očetov. Med uporom je bila v nekaterih cerkvah v Yorkshiru in Durhamu obnovljena katoliška maša. V veliki katedrali so se množice zgrinjale k svetim obredom, sam Plumtree pa je 4. decembra daroval mašo in ob tej priložnosti je duhovnik William Holmes spravil duhovščino in ljudstvo s katoliško cerkvijo.
Koncu tega upora ni ušlo krvavo maščevanje: kraljica je ukazala usmrtitev več sto ljudi, ki so podpirali upor, žal pa natančno število obsojenih ni znano. Med njimi je bil tudi Thomas Plumtree, ki je bil usmrčen 4. januarja 1570 na trgu Durham. Pokopali so ga deset dni pozneje, kot je zapisano v zapisih cerkve svetega Nikolaja, kar je morda posledica dolgotrajne izpostavljenosti njegovega trupla kot opozorilo ljudem.
Thomasa Plumtreeja je Leon XIII. razglasil za blaženega 9. decembra 1886, njegovega prijatelja Thomasa Percyja, ki je prav tako umrl kot mučenec, pa je isti papež razglasil za blaženega deset let pozneje.
IT
Blaženi Thomas Plumtree, znan tudi kot pastor Rebel, se je rodil v Lincolnshiru v Angliji. O njegovem zgodnjem življenju ni veliko znanega, dokumentirano pa je, da je leta 1543 začel študirati na Corpus Christi College v Oxfordu. Po končanem izobraževanju je bil posvečen v duhovnika in leta 1546 imenovan za rektorja v Stubtonu v Lincolnshiru.
Med opravljanjem pastoralnih dolžnosti je Plumtreeja pritegnila katoliška vstaja na severu, ki je bila upor proti zatiranju katoliške cerkve v Angliji, ki ga je uvedla kraljica Elizabeta I. V kljubovalnem dejanju solidarnosti se je odpovedal svojemu prebendu in se odločil, da bo kot kaplan dejavno podpiral severne upornike.
Žal je upor na koncu propadel in oblasti so Plumtreeja ujele. Prijeli so ga med mašo pri oltarju in ga obtožili kaznivega dejanja prakticiranja katoliške vere, kar je bilo v neposrednem nasprotju s kraljičino oblastjo nad Cerkvijo v Angliji. Čeprav so mu ponudili svobodo v zameno za odpoved katolištvu, je Plumtree to odločno zavrnil, s čimer je pokazal svojo neomajno predanost veri.
Zato je bil Plumtree obsojen na smrt in 4. januarja 1570 kruto umrl na tržnici pri gradu Durham v Durhamu v Angliji. Obesili so ga, raztegnili in razčetverili, kar je bil običajen način usmrtitve za obsojence, ki so bili obsojeni zaradi izdaje. Njegovo truplo so pustili na ogled javnosti kot opozorilo drugim katoličanom in šele po desetih dneh, 14. januarja 1570, so ga končno primerno pokopali.
Zaradi Plumtreejeve neomajne vere in zavrnitve odpovedi katolištvu, tudi za ceno lastnega življenja, je postal spoštovana osebnost v Katoliški cerkvi. Njegovega mučeništva se spominjamo 4. januarja, 1. decembra pa ga počastimo tudi kot enega od mučencev oxfordske univerze.
Papež Leon XIII. je 9. decembra 1886 blaženega Thomasa Plumtreeja razglasil za blaženega in s tem potrdil njegovo čaščenje v Katoliški cerkvi, saj je prepoznal njegovo pogumno pričevanje in žrtvovanje. Danes je navdihujoča osebnost, ki vernike opominja, kako pomembno je, da ne glede na posledice trdno vztrajajo v svoji veri.
EN