sveti Cir iz Carigrada – menih in škof

V Carigradu sveti Cir, škof, ki je bil kot menih v Paflagóniji, priveden na carigrajski sedež, od koder je bil pozneje izgnan in je umrl v pregnanstvu. († 714)
Vir

Sveti Cir (Kyros) je bil puščavnik v Amastrisu v Paphlagoniji in napovedal, da bo cesar Justinijan II., ki je bil odstavljen, ponovno zasedel svoj cesarski prestol. Ko je cesar izvedel za to napoved in se je uresničila, je dal sv. Cira imenovati za ekumenskega patriarha. Cir je bil leta 705 od cesarja Justinijana II. postavljen na patriarhalni prestol kot namestnik za odstavljenega patriarha Kallinikosa I., ki ga je cesar oslepil in izgnal v Rim. Med njegovim časom je papež Konstantin I po naročilu Justinijana II obiskal Carigrad, kjer je Cir omenjen med tistimi, ki so ga sprejeli; to je bilo zadnji obisk papeža v Carigradu. Med njegovim časom je bila Cerkev napadena s herezijami monofizitov in monotelitov, kljub njihovi obsodbi na četrtem in šestem ekumenskem zboru. Sledilci teh herezij so bili predvsem v Siriji, Egiptu, Mezopotamiji, Armeniji in Perziji, ter so pomagali Arabcem, da so pridobili njihova ozemlja in prekinili z Bizancem. Kmalu po padcu Justinijana II. decembra 711 je bil patriarh Cir zamenjan s strani novega cesarja Filipikosa s patriarhom Janezom VI., ki je delil simpatije Filipikosa do monotelitov. Cir je bil zaprt v samostanu Chora, kjer je kasneje umrl v miru. Njegova sinaksa (bogoslužje) je bila praznovana tako v samostanu Chora kot v cerkvi Hagia Sophia, če je padla na nedeljo.
EN

Sveti Kir, menih in konstantinopelski patriarh, je bil človek velike vere in ljubezni, ki si je prizadeval za mir in spravo med različnimi krščanskimi verstvi.
Kir se je rodil v Amastriju v Pontus Eusinusu okoli leta 630 in je že zelo mlad vstopil v meniški red. Odlikoval se je po svoji pobožnosti in modrosti in kmalu je bil imenovan za opata samostana svetega Janeza Krizostoma.
Leta 705 se je cesar Justinijan II Rinotmeto, ki ga je odstavil uzurpator Leoncij, vrnil na prestol zaradi podpore Kira, ki je prerokoval njegovo vrnitev.
V znak hvaležnosti je cesar Kira imenoval za konstantinopelskega patriarha. Novi patriarh se je zavezal, da bo spodbujal mir in spravo med različnimi krščanskimi veroizpovedmi, zlasti med pravoslavno in katoliško cerkvijo.
Leta 710 je Kir sprejel papeža Konstantina I. v Konstantinoplu, ki ga je Leon III. poslal v izgnanstvo. Patriarh je pomagal omogočiti srečanje med obema verskima voditeljema, ki se je končalo z mirovnim sporazumom.
Kir je umrl leta 711, star 81 let. Pravoslavna cerkev se ga spominja 30. julija.
IT

Kir je bil menih v bližini Amastrisa. Cesar Justinijan II., ki mu je že prej napovedal, da bo postal cesar, in ki je nato pri 16 letih dejansko postal vladar, je leta 705 Kira imenoval za patriarha Konstantinopla – današnjega Istanbula. Po cesarjevem umoru leta 711 je bil izgnan s položaja in se je vrnil v svoj samostan, kjer je opravljal službo opata.
DE

Sveti Kir (grško: Κυρος; latinsko: Cyrus) se je rodil nekje v 6. stoletju, vendar o njegovem zgodnjem življenju ni nič znanega. Cesar Justinijan II. (685-711) spomladi leta 706 odstavil svetega Kalinikusa I. (694-706) s položaja konstantinopelskega patriarha in je namesto njega imenoval Kira, ki je bil menih v bližini mesta Amastris ob Črnem morju. Justinijan je bil sin cesarja Konstantina IV Pogonatosa (668-85) in Kir je napovedal, da bo postal cesar.
Tudi novi patriarh je bil deležen preganjanja in sramotenja, ko ni hotel ponovno uvesti monoteletske herezije, ki je zanikala dve Kristusovi naravi. Kmalu po atentatu na cesarja Justinijana decembra 711, ki ga je izvedel Filip Bardanes, ki je prevzel položaj cesarja (711-13), je Kira kot patriarha zamenjal Janez VI (712-15), ki je delil Filipove monoteletske simpatije.
V začetku leta 712 so ga izgnali in poslali v samostan Chora v Konstantinoplu, kjer je neznano kdaj – morda okoli leta 714 – končal svoje dni v svetosti. Takrat je verjetno opravljal službo opata. Njegov spominski dan je 7. januarja v Katoliški cerkvi in 8. januarja v Pravoslavni cerkvi.
NOR

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.