sveti Domicijan iz Melitene – škof

sveti Domicijan iz Melitene - škofV Meliténi v Arméniji, sveti Domiciján, škof, ki se je zelo trudil za spreobrnjenje Perzijcev. († ok. 600)
Vir

Domicijan je bil sin bogate in pobožne družine; njegov oče se je imenoval Teodor, mati pa Evdokija. Bil je poročen, vendar je zaradi smrti ženo izgubil in se je popolnoma posvetil svetemu življenju. Zato je pri komaj 30 letih postal škof v Meliteni – današnji Battalgazi pri Malatyi. Ohranil je dobre odnose s cesarjem Mavricijem in ga uspel prepričati, da je leta 589/590 podprl perzijskega kralja Chosroesa II., tako da je lahko po Varanovi vstaji ponovno zasedel prestol. Cesar je podpiral Domicijana, ki je zato lahko gradil cerkve, ustanavljal bolnišnice in skrbel za revne. Domicijan je umrl med potovanjem v Konstantinoplu.
Njegovo truplo so v domovino pospremili s procesijo z baklami in petjem himen; na njegovem grobu so se zaradi njegovih priprošenj zgodili številni čudeži. Njegov spomin so skupaj s spominom Gregorja iz Nise obhajali v cerkvi Hagija Sofija v Konstantinoplu.
DE

Rodil se je okoli leta 564 in bil izvoljen za škofa v Meliteni v Armeniji drugi ali manjši, cesar Mavricij, s katerim je bil v sorodu, pa mu je zaupal različna diplomatska poslanstva. Posebno pomembno je bilo poslanstvo k perzijskemu kralju Cosroeju, ki ga je zaman skušal spreobrniti v krščansko vero. O tem neuspehu je obvestil papeža svetega Gregorja Velikega, s katerim si je izmenjal pisma. Po vrnitvi iz Perzije je ostal v Konstantinoplu z nalogo, da cesarja duhovno usmerja, ne da bi pri tem nehal bdeti nad njegovo Cerkvijo. Leta 597 je Mavricij hudo zbolel in ga imenoval za svojega izvršitelja, vendar je Domicijan 10. ali 11. januarja okoli leta 602 umrl pred njim in bil pokopan v cerkvi svetih apostolov v Konstantinoplu, kjer so ga 10. januarja slavili kot svetnika. Njegove relikvije so kasneje prenesli v Meliteno.
IT

Sveti Domicijan iz Melitene, znan tudi kot Dometianus, Dometien in Domiziano, je bil pomemben predstavnik zgodnje krščanske Cerkve. Rodil se je okoli leta 564 in svoje življenje posvetil iskanju znanja in služenju Bogu. O Domicijanovem zgodnjem življenju je malo znanega, vendar se domneva, da je bil poročen in je imel družino. Znan je bil po svojih izjemnih znanstvenih sposobnostih, zlasti na področju književnosti, filozofije in bibličnih študij. Po ženini smrti se je Domicijan čutil poklicanega k življenju v samoti in predanosti, zato je postal menih. S svojim ponižnim in pobožnim načinom življenja je Domicijan hitro pridobil sloves globoke duhovnosti in modrosti. Zaradi tega je bil pri 30 letih imenovan za škofa v Meliteni v Armeniji. Kot škof se je Domicijan posvetil duhovni blaginji svoje skupnosti, velik poudarek pa je dajal skrbi za revne in marginalizirane. Pomagal je ljudem v stiski in jim nudil hrano, zatočišče in duhovno vodstvo. Poleg vloge škofa je Domicijan deloval tudi kot diplomat bizantinskega cesarja. Zaupano mu je bilo vodenje težkih pogajanj s Perzijo, pri čemer je pokazal svojo edinstveno sposobnost, da je z milostjo in modrostjo obvladoval zahtevne politične razmere. Njegove diplomatske sposobnosti so bile splošno priznane in spoštovane, zato si je dopisoval s svetim Gregorjem Velikim, ki je bil takrat papež. Domicijanov vpliv je presegal meje njegove lokalne skupnosti. Imenovan je bil za duhovnega vodjo cesarja, kar priča o njegovem slovesu modrega in zaupanja vrednega svetovalca. Njegovo duhovno vodstvo je pomagalo oblikovati cesarjeve odločitve, kar je vodilo k pravičnejši in sočutnejši vladavini. Kljub številnim odgovornostim je Domicijan ostal predan življenju molitve in kontemplacije. V odnosu z Bogom je našel uteho in moč, ki sta ga podpirala pri opravljanju zahtevnih in zahtevnih nalog. Ljudje so ga prosili za nasvete in vodstvo, tako v zadevah vere kot v posvetnih zadevah. Sveti Domicijan je umrl okoli leta 602 v Konstantinoplu zaradi naravnih vzrokov. Njegove relikvije so prenesli v Meliteno v Armeniji (današnja Malatya v Turčiji), kjer je bil škof. Čeprav ni bil nikoli uradno kanoniziran, je Cerkev njegovo svetost in zgledno življenje priznavala že pred ustanovitvijo Kongregacije za zadeve svetnikov. Sveti Domicijan iz Melitene ostaja navdihujoča osebnost, znana po svoji globoki predanosti, znanstvenih prizadevanjih, skrbi za revne, diplomatskih sposobnostih in duhovnem vodstvu. Njegovo življenje priča o moči vere, modrosti in sočutja, ki lahko močno vplivajo na svet.
EN