sveti Glicerij iz Antiohije – diakon in mučenec

V Antiohiji (v Siriji, v današnji Turčiji), sveti Glicérij, diakon in mučenec.
Vir

Vir, iz katerega izhaja spomin na bolj ali manj identično skupino nikomedijskih mučencev, med katerimi se vsakič pojavi tudi Glicerij, ki ga zapis z 10. decembra opisuje kot duhovnika, je treba iskati v grškem passio Indes in Domna.
Glicerij naj bi se postavil po robu cesarju Maksimijanu in mu zagotovil, da so kristjani kljub grožnjam neomajno pogumni. To bi bilo dovolj, da bi ga bičali z volovskimi repi in obsodili na obglavljenje. Ker pa je citirani passio z zgodovinskega vidika precej sumljiv, je težko sprejeti vse podrobnosti pripovedi brez razlikovanja.
Vsekakor gre za isti lik, ki ga je Baronij posamično uvedel v rimski martirologij s tem, da je samovoljno določil datum spomina na 21. december, druge člane skupine pa raztresel na različne datume. Vendar se sveti Baronij ni zavedal, da je Glicerija v kleriški obliki že spomnil 17. januarja.
V Hieronimovem martirologiju se ime Glicerija vrne večkrat (čeprav v različnih oblikah), in sicer 7., 13., 15. januarja in 11. julija, vendar gre za mučenca iz Antiohije.
Te komemoracije je treba postaviti v razmerje s sirskim martirologijem iz 4. stoletja, ki pri 14 kanùn II (= januar) v Nikomediji spominja Glicerija, ki ni več duhovnik, ampak le diakon. Težava se zdi resnejša, ko se v istem viru pri 8 haziran (junij) s svojima tovarišema Sosistratom in Hesperijem pojavi mučenec Glicerij, ki je umrl utopljen v Antiohiji med preganjanjem pred Dioklecijanovim.
Zaradi posredne podpore Hieronima bi bili v skušnjavi misliti, da lokacija Antiohije ustreza le Sosistratu in Hesperiju, medtem ko je ime Glicerij zgolj popačenka imena Glicerija, mučenca iz Herakleje, katerega spomin v Hieronimovem, skupaj s spominoma drugih dveh, pade na 8. julij (po drugi strani je treba upoštevati, da je spomin Sirskega martirologija na 8. junij nastal zaradi napake meseca, tako kot poleg tega pri drugih spominih istega meseca).
Na koncu je mogoče priznati, da je bil Glicerij avtentičen mučenec iz Antiohije, o katerem ni bilo znanega nič ali skoraj nič, katerega kult se je razširil vse do Nikomedije, in da ga je avtor izmišljenega pasijona o Indesu in Domni uvedel v zgodovino svojih junakov.
IT

Sveti Glicerij Antiohijski, znan tudi kot Glicerio, Glykerios ali Glicerius, je bil pobožen diakon, ki je živel v zgodnjem krščanskem obdobju. O njegovem zgodnjem življenju in izvoru je malo znanega, vendar je zaradi svoje neomajne vere in predanosti krščanskim naukom postal priljubljena osebnost med zgodnjimi kristjani. Glicerij je služil kot diakon v mestu Antiohija v Siriji. V tem času so se kristjani soočali z močnim preganjanjem v rimskem cesarstvu in tudi Glicerij ni bil izvzet iz krutosti, ki so jo doživljali verniki. Kljub nenehni nevarnosti za življenje je ostal neomajen v svoji veri. Glicerij je sčasoma postal žrtev preganjanja in bil podvržen hudim mučenjem, ker se ni hotel odreči krščanskemu prepričanju. Podrobnosti o njegovem mučenju niso v celoti dokumentirane, vendar pravijo, da je preživljal nepredstavljive fizične in psihične bolečine. Kljub mučenju pa se Glicerij ni hotel podrediti svojim preganjalcem. Njegova neomajna vera in neomajna predanost Kristusu sta mu prinesla veliko spoštovanje med drugimi kristjani, ki so v njem videli pogumen zgled zvestobe v težkih časih. Na žalost je Glicerij doživel tragičen konec. Umrl je z utopitvijo v mestu Antiohija v Siriji. Okoliščine njegove smrti niso znane, vendar se domneva, da je do njegovega mučeništva prišlo v času vladavine cesarja Antonina Pija (138-161 n. št.). Zgodnja krščanska skupnost je spoštovala Glicerijevo življenje in mučeništvo. Njegova predanost veri in pripravljenost trpeti za svoja prepričanja sta mnoge navdihnila, da so šli po njegovih stopinjah. Katoliška cerkev je priznala njegovo svetništvo, spominjajo pa se ga in ga častijo kot mučenca za krščansko vero. Čeprav ni znana nobena posebna podoba ali atribut, povezan s svetim Glicerijem, spomin nanj živi na njegov praznik, ki ga praznujemo 14. januarja. Častilci in verniki se na ta dan spominjajo njegovega življenja in mučeništva, spoštujejo njegove žrtve in ga prosijo za priprošnjo. Kanonizacija svetega Glicerija Antiohijskega je bila opravljena pred uradno ustanovitvijo Kongregacije za zadeve svetnikov, zato velja za svetnika iz obdobja pred kongregacijo. Čeprav njegovo pokroviteljstvo ni splošno znano ali dokumentirano, že samo omenjanje njegovega imena v molitvah in invokacijah priča o njegovem pomenu kot spoštovanega lika v krščanski zgodovini. Če povzamemo, je bil sveti Glicerij Antiohijski diakon, ki je brez strahu sprejel svojo krščansko vero, tudi ko je bil izpostavljen skrajnemu preganjanju. Zaradi svoje neomajne predanosti in mučeništva je skozi stoletja navdihoval številne vernike, njegov spomin pa še vedno praznujemo na njegov praznik, 14. januarja.
EN

Rimski martirologij nam predstavlja še enega mučenca, ki naj bi bil diakon, mučen v Antiohiji v Siriji, to je današnji Antakyi v Turčiji.
Njegov kult se je razširil v Nikomedijo (današnji Izmit v Turčiji), domnevno skupaj z izmišljeno zgodbo, ki temelji na pogumni drži diakona Glicerija. Podrobnosti o tem, s čim so ga bičali, preden so ga obglavili, se zdijo sumljive z zgodovinskega vidika. V Hieronimovem mučeništvu se ime tega mučenca iz Antiohije pojavlja v več oblikah, med drugim je bil utopljen zaradi sovraštva do vere med Dioklecijanovim preganjanjem. Obstajajo tudi zgodbe s tretjim načinom njegovega mučeništva. Opis v Martyrologium Romanum (2001) je zato treba obravnavati kot zadosten.
CZ