V pokrajini Aberdeen [ebrdín] (na Škotskem), sveti Natalán, škof, znamenit po ljubezni do ubogih. († 678)
Vir
Imena: Nathalan, Nachlan ali Nauchlan
Nathalan, sin iz bogate družine, je svoje življenje posvetil širjenju krščanske vere in razdeljevanju svojega bogastva revnim. Postal je znan po svoji razgledanosti, menil je, da je kmetovanje najprimernejši poklic za kontemplativno življenje, zato ga je opravljal kot pokoro, živel je od dela svojih rok in deloval kot glasnik vere v svoji domači regiji. Med potovanjem v Rim ga je papež imenoval za škofa, njegov sedež pa je verjetno ostal v domačem kraju, kjer je – tako kot v drugih krajih – zgradil cerkev. Prav zaradi njegovega vpliva se na Škotskem ni moglo razširiti pelagijanstvo.
Na Natalanovem grobu so se zgodili številni čudeži, njegovi posmrtni ostanki pa so bili vse do reformacije zelo spoštovani.
Vir
Nathalan je bil bogat škotski plemič, ki je v 7. stoletju živel v regiji Aberdeen. V lasti je imel veliko zemlje, ki so jo obdelovali številni kmetje, zaposleni pri njem. Plemič je bil dober, radodaren in dobrodelen gospodar; bil je veren človek, imel je dar vere. Veroval je v Jezusa in njegovo sporočilo ter želel iz vsega srca pomagati bližnjemu, zlasti revnim in svojim podrejenim. Škotski plemič je bil prepričan, da niso knjige tiste, ki človeka približajo božjim skrivnostim. Po njegovem lahko človek razume veličino Boga, če je v stiku z naravo.
Svetnik se je vsak dan zahvaljeval Gospodu za neizmerni dar življenja; za sonce, ki razsvetljuje žive barve zemlje, dreves, hiš; za nežna bitja v zraku, ki s svojimi radostnimi poleti vabijo k mirnemu počitku duše; za vsako majhno rastlino, ki jo vidi kaliti in rasti. Živeti in ljubiti “stvarstvo” za bogatega in plemenitega Nathalana pomeni ljubiti “Stvarnika”. Zato je tudi sam okopaval, sejal in žel sadove svojih polj, zraven kmetov, ki jih je plačeval.
Nathalan je bil tako dober, da je, ko je nastopila lakota in je bila letina slaba, ukazal, naj se vse to razdeli kmetom, da ne bodo lačni.
Nekega dne pa je Nathalan izgubil potrpljenje in je preklinjal Boga, ker mu je silovita nevihta preprečila žetev. A dobri gospodar se je pokesal, premislil o svojem ravnanju in zelo obžaloval, da je Gospodu izrekel slabe besede.
Odločil se je, da se bo pokesal na nekoliko nenavaden način. Desno roko si je priklenil na levo nogo, ključ od ključavnice pa vrgel v reko Dee. Tako se je odpravil proti Rimu in se zaobljubil: ključavnico bo odprl šele, ko bo obiskal grob Jezusovih apostolov. Ob prihodu v Rim je Nathalan kupil ribo za okrepčilo. Škotski romar ni mogel verjeti svojim očem, ko je v drobovju ribe našel ključ za ključavnico, ki ga je na Škotskem vrgel v reko. Nathalan je spoznal, da mu je Bog odpustil, in šel zgodbo povedat samemu papežu, ki ga ganjenega imenuje za škofa v Aberdeenu.
Škotski svetnik se je vrnil v svojo domovino, kjer je umrl okoli leta 678, ljubljen od vseh.
Vir
Sveti Nathalan (rojen v začetku 7. stoletja, umrl leta 678) je izhajal iz plemiške družine na vzhodu Škotske. Odločil se je, da bo svoje življenje posvetil služenju Bogu, zato je svoje veliko premoženje razdelil med revne. Nato je svetnik postal še posebej znan po tem, da se je preživljal z oranjem zemlje, “kar te približa Božji kontemplaciji”. Sveti Nathalan je govoril, da je bilo delo na polju zanj na neki način nekakšna pokora. Svetnik je obdeloval zemljo in gojil zelenjavo, s katero je hranil ljudi v času katastrofalne lakote. Delo na polju je združeval z asketskim delom: nenehno je molil, se postil in živel samotarsko življenje v popolni revščini. Hkrati se je odlikoval s poglobljenim poznavanjem posvetnih in teoloških ved.
Sveti Nathalan je uspešno oznanjal Božjo besedo poganom. Ko je postal škof na Škotskem (verjetno v bližini Aberdeena), se je naselil v Tullichu nedaleč od današnjega Aberdeena, kjer se je še naprej preživljal z delom svojih rok, živel v revščini in ves svoj zaslužek delil ubogim. Prvotno ime Tullicha je bilo Tulachnathlak, kar je pomenilo “Nathalanov hribček”. (Po reformaciji je bilo svetnikovo ime odstranjeno iz krajevnega imena in kraj se je preimenoval v Tullich). Sveti Nathalan je zgradil številne cerkve, na primer v Tullichu, Bothelimu in Colle. Kot škof se je božji svetnik dejavno boril proti pelagianizmu in Nathalanova zasluga je, da ta herezija ni prizadela Škotske. Sveti Nathalan iz Tullicha je omenjen v zgodnjih irskih koledarjih. Še vedno ga častijo v škotski grofiji Aberdeenshire, katere eden glavnih apostolov in zavetnikov je.
Po Nathalanovi smrti so bile njegove relikvije shranjene v cerkvi Tullich, kjer se je zgodilo veliko čudežev. Obstaja značilna rimskokatoliška legenda, ki pripoveduje, kako je ta svetnik postal škof. Nekoč je močan veter uničil asketovo letino in puščavnik je začel tarnati na Boga zaradi nesreče, ki ga je doletela. Takoj je spoznal svoj greh in se s solzami pokesal iz dna srca. Uklenil si je eno nogo in dve roki v železo, ključ pa vrgel v reko Dee. Ob tem se je odločil, da bo odšel na romanje v Rim, da bi se odkupil za svoj greh. Ko je prišel do rimskih vrat, mu je mladenič, ki je prodajal morske sadeže, ponudil ribo – in v njenem želodcu je našel ključ od železa. Ko je rimski papež to izvedel, se je odločil, da Nathalana posveti v škofa.
V Tullichu lahko romarji še vedno obiščejo ruševine cerkve (zdaj se imenuje Tullich Kirk), ki jo je nekoč postavil Nathalan. Severno od mesta Stonehaven v Aberdeenshiru so ohranjene ruševine kapele v čast svetima Mariji in Nathalanu – morda je svetnik tam nekoč sam zgradil cerkev. Stavba je znana tudi pod imenom “Cowie Chapel”. Iz nje je razgled na Severno morje in velja za eno najstarejših cerkvenih struktur na tem območju. V kraju Coull v Aberdeenshiru se nahaja tudi starodavna cerkev Coull Kirk, ki jo je prvotno zgradil Nathalan.
Vir