Pri Nikomedíji (v Bitíniji, v današnji Turčiji), je sveti Teopémpt pretrpel mučeništvo v preganjanju cesarja Dioklecijana. († ok. 285)
Vir
Kot čarovnik naj bi Teona med Dioklecijanovimi preganjanji po cesarjevem ukazu z zastrupljeno hrano usmrtil škofa Teopompa. Teopompu strup ni mogel škodovati, zato se je Teona krstil in dobil krstno ime Synesius. Po številnih mučenjih je bil Teopomp obglavljen, Sinezij pa živ pokopan.
DE
Življenje teh dveh svetnikov je zapisano v vzhodnih sinaksarih in je legendarno. Vzhodni vir pravi, da je bil Teopompus škof Nikomedije, glavnega mesta Bitinije ob Marmarskem in Črnem morju (danes Izmit v Turčiji), starodavnega kraljestva, ki pa je bilo v času cesarja Dioklecijana (243-313), v katerem se je zgodba o Teopompu in Sineziju odvijala, rimska provinca.
Zaradi svoje službe je bil Teopomp med preganjanjem, ki ga je sprožil Dioklecijan, leta 304 aretiran in priveden pred sodišče, kjer je bil podvržen številnim mučenjem, kot so ogenj, zastrupitev in oslepitev, vendar je po hagiografiji več mučencev ostal popolnoma nepoškodovan.
Sodnik je nato želel dokazati, da lahko te čudeže izvajajo tudi nekristjani, zato je poklical slavnega čarovnika Teona, ki je slovel po svojih čudežnih delih. Toda v izzivu je bil Teona poražen, ta pa se je nato razglasil za poraženca in prosil, naj mu dovoli, da se pridruži krščanstvu.
Škof Teopomp ga je takoj krstil in mu dal ime Sinezij. Vendar je bila njuna usoda zapečatena, oba sta bila obsojena na smrt, Teopompus je bil mučeniško obglavljen, Sinezij (Teona) pa je bil namesto tega živ pokopan.
Kult obeh mučencev se je močno razširil na Vzhodu, pa tudi na Zahodu; tudi najnovejša izdaja „Rimskega martirologija“ ju slavi 3. januarja.
Dodati je treba, da se stara opatija Nonantola (Modena) ponaša s hrambo njunih relikvij, ki jih je leta 911 iz samostana svete Marije v Trevisu prenesel opat Peter, da bi jih rešil pred oskrunitvijo s strani madžarskih napadalcev.
Kako so se z vzhoda znašle v Trevisu, ni znano. Kar zadeva kult v nemškem mestu Radolfzell, je mogoče domnevati, da so nekatere relikvije rekvirirali germanski zavojevalci in jih v naslednjih stoletjih prenesli tja ali pa so jih prejeli v dar, kot je bilo v navadi v srednjem veku, med cerkvami, za katere bi danes rekli, da so pobratene.
IT
Med preganjanjem pod Dioklecijanom je cesar Teonasu kot čarovniku ukazal, naj z zastrupljeno hrano ubije škofa Teopompa. Vendar strup ni mogel škodovati Teopompu, zato je bil Teonas krščen in dobil krstno ime Sinezij. Po številnih neuspešnih mučenjih so Teopomba obglavili, Sinesija pa živega zakopali.
Po pričevanju iz okoli leta 930 je Radulf iz Verone prejel relikvije Sinezija in Teopompa, od katerih jih je nekaj pokopal v svojem samostanu v Radolfzellu ob Bodenskem jezeru; glavi obeh so častili tudi v Trevisu, leta 911 pa sta bili preneseni v benediktinsko opatijo v Nonàntoli. V Radolfzellu ju častijo skupaj z Zenonom, katerega relikvijo glave ima tudi Radolfzell, kot „patrona“; to praznujejo tretjo nedeljo v juliju od leta 1725 oziroma 1806.
Zavetnik mesta Radolfzell
DE
Sveta mučenca Teopempt in Teonas sta trpela v Nikomediji leta 303. Sveti Teopempt je bil škof v Nikomediji v času Dioklecijana. Govoril je proti malikovanju in branil vero v Kristusa. Zaradi tega je postal ena prvih žrtev Dioklecijanovega preganjanja.
Svetnik ni hotel ubogati cesarjevega ukaza, naj časti Apolonovega malika. Svetega Teopempta so vrgli v razžarjeno peč, vendar je po Božji moči ostal živ. Cesar je ponoči prišel k peči z oddelkom vojakov in tam videl svetnika živega, ki je molil k Bogu. Dioklecijan je čudež pripisal čarovniji in je mislil izčrpati svetega Teopempta tako, da mu je dvaindvajset dni odvzel hrano in pijačo, vendar je bil mučenec po Božji volji ohranjen.
Cesar je pripeljal slavnega čarovnika Teonasa, da bi premagal domnevno magično moč škofa Teopemptusa. Teonas je za svetega Teopempta pripravil strup, ga dal v majhno pecivo in mu ga ponudil. Strup svetemu Teopemptusu ni naredil nobene škode. Nato je Teonas na mučencu poskusil še močnejši strup. Ko je videl, da je sveti Teopempt ostal nepoškodovan, je začel verovati v Kristusa. Vrgli so ga v ječo skupaj s svetim škofom, ki ga je učil in krstil ter mu dal ime Synesios (kar pomeni „poln razumevanja“).
Ob zori je Dioklecijan poklical svetega Teopempta in ga znova skušal obrniti k poganski brezbožnosti. Ko je videl, da škof ostaja trden v svoji veri, ga je podvrgel številnim hudim mučenjem, nakar so svetnika obglavili. Sveti mučenec Teonas ni hotel žrtvovati malikom, zato so ga živega zakopali v globok jarek. To se je zgodilo v Nikomediji leta 303.
EN