blaženi Konan (Cunan) iz Margama – opat

V Angliji, spomin blaženega Konana (Cunana), opata samostana Margam, čigar milosrčnost slavi ves zbor svetih. († ok. 1190)
Vir

Od približno leta 1166 je bil izobraženi Konan tretji opat cistercijanskega samostana, ki ga je leta 1147 v Margamu ustanovil Robert, grof iz Gloucestra. Pod njegovim vodstvom je samostan postal znan po svojih značilnih dobrodelnih delih. Leta 1190 je generalni kapitelj reda Konana obtožil, da ne obvladuje laičnih bratov v svojem samostanu – pitje alkohola je takrat postalo problem; naslednje leto je bil zato za 40 dni odstranjen s položaja. Konan je razlagi Pesmi pesmi, ki jo je napisal Bernard iz Clairvauxa, dodal naslove poglavij.
Samostan v Margamu je bil med reformacijo leta 1536 ukinjen in danes leži v ruševinah, kot župnijska cerkev pa je ostala le cerkev.
DE

Cistercijanski menih. Leta 1156 je postal tretji opat samostana Margam v Walesu, kjer je služboval do svoje smrti 37 let pozneje. Sodobniki so o Konanu govorili kot o „učenem in modrem opatu“ in zapisali, da je bil samostan bolj znan po svoji dobrodelnosti kot kateri koli drug v Walesu.
EN

Blaženi Konan iz Margama, znan tudi kot Conanus ali Cunanus, je bil cistercijanski menih in tretji opat samostana Margam v Walesu. Konan se je rodil v začetku 12. stoletja v Walesu in svoje življenje posvetil služenju Bogu in svojim meniškim kolegom.
Leta 1156 je postal opat samostana Margam in je šel po stopinjah svojih predhodnikov. V času svojega službovanja je poskrbel za veliko duhovno rast in blaginjo samostana. Sodobniki so ga pogosto opisovali kot učenjaka in modrega opata ter poudarjali njegovo globoko znanje teologije ter sposobnost modrega in sočutnega vodenja menihov.
Pod Konanovim vodstvom v samostanu Margam ni cvetela le duhovna rast, temveč tudi dobrodelnost in dobrodelnost. Po vsem Walesu je postal znan po svojih obsežnih dobrodelnih dejavnostih, postal je svetilnik upanja in pomoči tistim, ki so jo potrebovali. Zaradi Konanove predanosti služenju drugim je samostan s svojimi dobrodelnimi prizadevanji presegel vse druge verske ustanove v regiji.
Blaženi Konan je živel dolgo in plodno življenje ter bil opat samostana Margam do svoje smrti leta 1193. Samostanu je posvetil izjemnih 37 let in za seboj pustil dediščino svetosti, učenosti in dobrodelnosti.
Čeprav v razpoložljivih podatkih ni podrobnosti o njegovi beatifikaciji in čaščenju, lahko domnevamo, da bi si Konan zaradi svojega krepostnega življenja in pomembnih prispevkov samostanu Margam zaslužil priznanje Katoliške cerkve. Danes se ga spominjamo in počastimo na njegov praznik, ki je vsako leto 15. januarja.
Blaženi Konan iz Margama je navdih za vse, ki si prizadevajo živeti življenje, posvečeno Bogu, znanju in izboljšanju družbe.
EN

Blaženi Konan (Conan, Conanus, Cunanus) se je rodil nekje v 12. stoletju v Walesu. Postal je cistercijanski menih (Ordo Cisterciensis – OCist) in okoli leta 1156 postal tretji opat samostana Margam v Walesu po opatih ustanoviteljih Viljemu iz Clairvauxa (1147-53) in Andreju (1153-55). Samostan je leta 1147 kot hčerinsko hišo Clairvauxa ustanovil grof Robert iz Gloucestra in je bil kot vsi cistercijanski samostani posvečen Devici Mariji.
Konan je bil opat, ko je nadškof Baldwin iz Canterburyja (1185-90) leta 1188 obiskal samostan, ko je pridigal na križarskem pohodu v Walesu. Giraldus Cambrensis, ki je spremljal nadškofa, omenja, da so se po nadškofovi maši pri glavnem oltarju v katedrali v Llandaffu takoj odpravili v Margam. Konana imenuje „učen in moder opat“ in pravi, da je samostan v Margamu slovel po svoji dobrodelnosti bolj kot kateri koli drug samostan reda v Walesu.
Konan je bil opat do svoje smrti leta 1193, ko ga je zamenjal Roger (1193-1203). Njegov spominski dan je 15. januar, vendar nihče ne ve, ali je bil kdaj kanoniziran. Samostan je leta 1536 razpustil kralj Henrik VIII. in takrat je v njem živelo le dvanajst menihov. Danes je opatijska cerkev župnijska cerkev v vasi Margam, predmestju današnjega Port Talbota v mestu West Glamorgan v Walesu.
NO