Rodil se je v Trieru; umrl pa 15. januar 1145 v Oberwangu, Austrija .
Bil je menih v opatiji Siegburg. Škof Kuno iz Regensburga ga je leta 1127 imenoval za opata samostana Mondsee, ki je takrat spadal pod škofijo Regensburg. Posodobil je meniško življenje. Od papeža je dosegel pravico za izbiranje opata. Samostan je takrat pripadal pod neposredno upravo papeža. Od zakupnikov je zahteval samostanske dajatve, zato so ga ubili.
Konrad pomeni “pogumni svetovalec”.
Vir
Blaženi Konrad iz Mondseeja je bil opat, ki je živel med 11. in 12. stoletjem.
Kot menih v opatiji Siegburg je zaradi svojega pobožnega in neoporečnega življenja užival spoštovanje opata Kuna, ki mu je, potem ko je postal regensburški škof, zaupal vodenje samostana Mondsee.
Blaženi Konrad je v kratkem času uspel dvigniti usodo te majhne opatije, ki je bila v stanju gospodarskega bankrota in duhovnega propadanja.
Da bi zagotovil reformo samostana, je blaženi Konrad v soglasju s škofom svojo opatijo postavil pod neposredno odvisnost Svetega sedeža.
Zaščita pravic skupnosti mu je prinesla veliko sovražnikov, zlasti med dolžniki, ki so ga ubili 15. januarja 1145, ko se je vračal z maše v župnijski cerkvi v Oberwangu.
Njegovo telo, položeno na mizo, so skrili v kočo, ki so jo zažgali, on pa se je čudežno rešil požara.
Na grobnici iz 12. stoletja, kjer je bil pokopan, je bil upodobljen z nimbom in palmo mučeništva.
Na lokalni ravni je blaženi Konrad užival ugled svetosti, ki so ga obhajali z velikim številom ljudi, ki so na njegov praznik romali na njegov grob.
Leta 1901 so mu v cerkvi v Oberwangu posvetili oltar, čeprav njegove relikvije hranijo v glavnem oltarju v Mondseeju nad tabernakljem.
Blaženega Konrada iz Mondseeja so se spominjali 15. januarja.
IT
Konrad Bosinlother je bil menih v benediktinski opatiji Siegburg. Regensburški škof Kuno, njegov nekdanji opat v Siegburgu, ga je leta 1127 imenoval za opata opatije Mondsee kot Konrada II, ki je od leta 833 pripadala regensburški škofiji. Konrad je predvsem spodbujal duhovno življenje v samostanu. Od papeža je dosegel pravico do svobodnih volitev opata, odcepitev od Regensburga in neposredno podrejenost opatije Rimu. Konrad je od fevdalcev zahteval tudi vrnitev samostanskega premoženja, zato so ga po maši v župnijski cerkvi v Oberwangu do smrti pretepli morilci, ki so jih naročili.
Konradov naslednik na mestu opata samostana Mondsee je bil Walter von Mondsee. Na kraju Konradovega umora v bližini Oberwanga je izvir, ki je razkril zakopano truplo; nad njim so leta 1470 zgradili Konradovi posvečeno cerkev. Konradovi posmrtni ostanki so bili dvignjeni v letih 1679 in 1732 in so zdaj shranjeni v glavnem oltarju v samostanski cerkvi.
DE
Blaženi Konrad Bosinlother, doma iz Trierja, je bil najprej menih v Siegburgu v Kölnu, ki je bil v tistem času pod opatom Kuno kolegij svetosti in učenosti. Komaj se je Kuno (Konrad I.) povzpel na škofovsko mesto v Regensburgu, že je imenoval (1127) učenega in preizkušenega meniha Konrada za opata samostana Mondsee, ki je pripadel Bavarski kot ustanovitev agilolfingovskega vojvode Otila (okoli 740), zdaj v Gornji Avstriji. Mondsee je leta 833 z izmenjavo prišel v roke regensburškega škofa. Opat Konrad naj bi samostan dvignil iz žalostnega propada. Blagoslovljeni opat je s svojo energičnostjo in modrostjo to dosegel v kratkem času. Da bi zagotovil prihodnost, je samostan neposredno podredil Svetemu sedežu in leta 1142 je papež Inocenc II. ponovno potrdil pravico do svobodne izvolitve opata. To je samostanu dalo podlago za samostojen razvoj. Opat Konrad Bosinlother je bil zadnji opat, ki ga je imenoval regensburški škof.
Na zunaj je častitljivi opat odločno zastopal pravice in premoženjske zahteve svojega samostana. Moral ga je spraviti v dobro stanje in ga zavarovati, da je lahko izpolnjeval svoj verski namen ter številne naloge v dobro skupnosti, pastoralno delo, vzgojo mladih in dobrodelnost. Neupravičeno odtujeno samostansko premoženje je bilo treba vrniti. To je zvestemu upravitelju seveda prineslo veliko sovražnikov. Več samostanskih pobiralcev desetine se je zarotilo proti njegovemu življenju. Ko se je 15. januarja 1145 vračal z maše v župnijski cerkvi v Oberwangu, so ga morilci napadli in ga s palicami in meči pretepli do smrti. Truplo so odvlekli v bližnjo kočo in ga zažgali. Vendar sta po božji previdnosti tako truplo kot deska, na kateri je ležalo, ostala nepoškodovana. Posmrtni ostanki blaženega Konrada zdaj počivajo v steklenem svetišču nad glavnim oltarjem stare kolegijske cerkve.
Zdi se, da se je življenje blaženega Konrada iz Mondseeja končalo v slabem razpletu. Ali je bilo to tudi nesoglasje z Bogom? Bilo bi hudo neuspešno, če se mož dejanj in stanovitnosti ne bi vedno preprosto oziral na Božjo voljo, če se ne bi lotil svojega posla s čistim namenom, z nadnaravno pozornostjo, z izpolnjevanjem svoje poklicanosti. Toda opat Konrad je bil popoln redovnik, človek notranjosti in molitve. Tudi redovnik, zlasti predstojnik, se ne more zapreti v svojo celico. Opat Konrad je bil poklican, da bi bil reformator, prenovitelj. Bil je goreč za izboljšanje duhovnih in posvetnih razmer v svojem samostanu. Zato je bilo njegovo ime v register svetnikov vpisano kot „častitljivo“ ali ‚blaženo‘, čeprav ga lahko kot blaženega hvalimo tudi zato, ker je „trpel preganjanje“ zaradi zemeljske „pravičnosti“.
DE
Blaženi Konrad Bosinlother se je rodil okoli leta 1100 (?) blizu Trierja v Nemčiji in postal benediktinski menih v Siegburgu. Leta 1127 je bil imenovan za opata v Mondseeju (Lunaelacensis) v Zgornji Avstriji. Konrad je nato zahteval vrnitev zaplenjenega premoženja samostanu, zaradi njegove vztrajnosti pa so ga nekateri plemiči leta 1145 v Oberwangu pri Mondseeju umorili. Od njegove smrti so ga v njegovem samostanu javno častili kot mučenca. Njegov spominski dan je 15. januar. Njegove kosti so v nekdanji samostanski cerkvi v Mondseeju.
NO
30. opat v Mondseeju Konrad II (okoli 1080 ali 1090 do 1145), čigar relikvije hranijo v baziliki, je izvedel duhovno in gospodarsko reformo samostana. Pri tem mu je uspelo utrditi razrahljano samostansko disciplino in ponovno zagotoviti zapravljeno cerkveno premoženje v Mondseeju.
S svojim preudarnim in zmernim pristopom si je pridobil veliko priljubljenost med menihi in omogočil, da je ponovno vzpostavil spoštovanje strogih pravil samostanske discipline. Opat Konrad II. je v službi cerkve doživel mučeništvo in bil žrtev atentata. Po njegovi smrti so ga začeli častiti kot blaženega svetnika. Njegovi posmrtni ostanki so bili dragoceno shranjeni in postavljeni v svetišče pred oltarjem svetega Wolfganga. Ob 600. obletnici opatove smrti leta 1745 so okostje, okrašeno z dragocenim oblačilom, postavili nad tabernakelj glavnega oltarja. Župnija Mondsee vsako leto 15. januarja, na obletnico njegove smrti, praznuje njegov spomin.
DE