sveti Fereol iz Grenobla – škof in mučenec

V Grenoblu (v Burgúndiji), sveti Feréol, škof in mučenec, ki so ga brezbožniki do smrti pretepli, ko je pridigal ljudstvu. († ok. 659)
Vir

Najstarejši liturgični koledarji iz Grenobla ga omenjajo kot mučenca, poznamo pa ga tudi iz škofijskega kataloga in lekcij starih brevirjev. Katalog, pripisan svetemu Hughu, škofu te škofije v 10. stoletju, velja za verodostojnega: v njem je Ferreolus naslednik Claira, ki je 22. junija 654 podpisal privilegij Klovisa II. za opatijo svetega Dioniza, in predhodnik Bosona, ki je leta 664 podpisal privilegij Bertefrida iz Amiensa za opatijo Corbie.
V starih tiskanih brevirjih, od katerih je prvi iz leta 1513, pa delno povzema pasijon svetega Fereola, napisan konec 13. ali v začetku 14. stoletja, ki sodi v panegirično zvrst, vendar vsebuje elemente, za katere se zdi, da so zgodovinski. Govori o škofovi pastoralni vnemi, ko je želel učiti svoje ljudstvo z dejanji in besedami. Med opravljanjem svoje službe je bil umorjen nedaleč od Grenobla, na pobočju gore Esson, današnje gore Rachais, in pokopan v kraju La Tronche. Pasijon pripisuje ta zločin nesrečnežem, ki jih je hudič gnal, da bi ovirali svetnikovo službo. Nekateri avtorji na podlagi domiselnih, a krhkih primerjav menijo, da je bil pravi storilec umora slavni Ebroinus, dvorni mojster na dvoru v Neustriji, ki se je želel znebiti pripadnika galsko-rimske aristokracije. Ta smrt naj bi bila 12. januarja 659 (ali 660-61).
Cerkev v kraju La Tronche, katere zavetnik je, je dolgo časa hranila Ferreolov grob, vendar danes nima več kot le majhen del relikvije, medtem ko je tisti, ki ga častijo v Vara-cieuxu, izgubljen. Svetnika častijo z nepomembnim kultom, ki ga je leta 1907 potrdil tudi papež Pij X. Njegov praznik se praznuje 16. januarja, prvi liturgično prosti dan po 12. januarju; na ta dan se ga spominja dodatek k Usuardovemu martirologiju.
IT

Fereol (Fergeolus, Ferjus) je okoli leta 653 postal 13. škof v Gratianopolisu – današnjem Grenoblu. Frankovski cesar Ebroin, ki je nekaj časa vladal tudi Burgundiji, ga je v sporu zaradi cerkvene lastnine poslal v izgnanstvo, kjer je umrl.
DE

Sveti Ferreol iz Grenobla, znan tudi kot Fergeol ali Ferréolo, je bil pomemben predstavnik zgodnjekrščanske Cerkve v Franciji. Bil je škof v Grenoblu, mestu na jugovzhodu države. Za njegovo življenje sta bila značilna neomajna vera in predanost širjenju evangelija, kar ga je na koncu pripeljalo do mučeništva. Ferréolus se je rodil v pobožni krščanski družini v 7. stoletju. Že od mladih let je kazal lastnosti pobožnosti in predanosti ter imel globoko željo služiti Bogu in sočloveku. Ker je prepoznal svoj poklic, je nadaljeval versko življenje in bil posvečen v duhovnika. Zaradi njegovih izjemnih lastnosti je bil izbran za grenobelskega škofa. Kot škof je vodil vernike na njihovi duhovni poti in si neutrudno prizadeval za širjenje nauka Jezusa Kristusa po vsej regiji. Njegove pridige so bile znane po svoji moči in jasnosti, znal pa se je dotakniti src in duš svojih poslušalcev. Ferréolus je med opravljanjem svoje pridigarske dolžnosti tragično preminil. Nekega dne so ga med nagovarjanjem velike množice kruto napadli in ubili posamezniki, ki so nasprotovali krščanskemu sporočilu, ki ga je širil. To dejanje mučeništva je pokazalo njegovo neomajno predanost veri, tudi ob preganjanju in nasilju. Fereolovo mučeništvo se je zgodilo 12. januarja 659 na pobočju gore Esson (Mont Rachais). Njegovo truplo so spoštljivo pokopali v La Tronche, kjer je njegov grob postal kraj čaščenja vernikov. Njegova smrt in poznejša priprošnja naj bi pripomogla k čudežem, zaradi česar se je v lokalnih skupnostih razvil kult (ljudska pobožnost) svetega Feréola. Stoletja pozneje, leta 1907, je papež sveti Pij X. Ferréolusa razglasil za blaženega in s tem uradno potrdil kult, ki se je razvil okoli njega. To papeževo priznanje je utrdilo Ferréolusov status blaženega svetnika v Katoliški cerkvi. Čeprav je podatkov o posebnem zavetništvu svetega Ferréolusa malo, je zaradi svojega pogumnega življenja in mučeništva postal navdihujoča osebnost za vse, ki se na svoji poti vere soočajo s preizkušnjami in preganjanjem. Svetega Feréola se vsako leto spominjamo 12. januarja, na dan njegovega mučeništva, v nekaterih koledarjih pa 16. januarja. Njegova zapuščina kljub času še vedno navdihuje nešteto posameznikov, da živijo v skladu s Kristusovim naukom in ostajajo neomajni v svoji predanosti Bogu.
EN