V Seulu (v Koreji), sveti mučenki: Agatha Yi, devica, katere starši so tudi bili kronani z mučeništvom, in Terezija Kim, vdova, ki sta bili, v ječi za Kristusa z udarci pretepeni in slednjič zadavljeni. († 9. januar 1840
Goduje 9. januarja, v skupini korejskih mučencev pa 20. septembra.
Vir
V korejski Cerkvi imajo laiki dragoceno mesto v identiteti nacionalne krščanske skupnosti: vere na polotok niso prinesli verski misijonarji ali duhovniki. Leta 1784 je v Korejo stopil prvi krščen, korejski laik, ki je štiri leta prej odšel na Kitajsko na eno od običajnih odprav za kulturno izmenjavo med državama. Vendar se je takoj začelo preganjanje kristjanov, zaradi česar je lokalna skupnost dolgo časa ostala brez duhovnikov. V enem stoletju je bilo prijavljenih 10.000 mučencev, od katerih so bili 103 leta 1984 kanonizirani. Med njimi sta laični Agata Yi, mlado dekle, rojeno v Seulu leta 1824, in Tereza Kim, vdova, rojena v Myeoncheonu leta 1797. Konec leta 1839 so ju zaprli, mučili in jima nazadnje prerezali grlo. Papež Janez Pavel II. ju je kanoniziral 6. maja 1984.
IT
Sveta Agata Yi je bila mlada samska laikinja, ki je živela v burnem obdobju korejske zgodovine. Rodila se je leta 1824 v Seulu v Južni Koreji in odraščala v pobožni katoliški družini. Kljub preganjanju, s katerim so se takrat soočali katoličani v Koreji, je Agata ostala neomajna v svoji veri. V 19. stoletju je dinastija Joseon v Koreji izvajala strogo politiko izolacionizma in aktivno zatirala širjenje katolištva. Vendar je bila Agatha močno navezana na nauke Katoliške cerkve in je želela živeti v skladu s svojo vero. Agatina odločenost, da ohrani svoja prepričanja, jo je pripeljala do dejavnega sodelovanja v katoliški skupnosti v Seulu. Pridružila se je skupini katoličanov, ki so svojo vero prakticirali na skrivaj in se pogosto srečevali v majhnih, skritih srečanjih, da bi slavili Boga in podpirali drug drugega. Na žalost so oblasti sčasoma odkrile te podzemne katoliške skupnosti, kar je privedlo do obdobja okrepljenega preganjanja. Številne katoličane so aretirali, zasliševali in mučili, da bi jih prisilili k odpovedi veri. Agata je bila med tistimi, ki so jih aretirali in zaprli zaradi njihovega katoliškega prepričanja. Kljub težkim razmeram v zaporu je ostala odločna v svoji veri in vztrajno zavračala odpoved. Zaradi svoje neomajne predanosti prepričanju in zavračanja katolištva je postala simbol moči in navdiha za svoje sojetnike. Agata Yi je bila 9. januarja 1840 mučeniško umorjena v zaporu v Seulu. Bila je usmrčena, ker se ni hotela odreči svoji veri, ob smrti pa je bila stara le šestnajst let. Okoliščine njenega mučeništva so bile resnično tragične, vendar njena zapuščina kot mlade ženske trdne vere in poguma še vedno navdihuje katoličane po vsem svetu. Agatina žrtev ni ostala neopažena. Papež Pij XI. jo je 9. maja 1925 počastil in jo razglasil za mučenko za katoliško vero. Le dva meseca pozneje, 5. julija 1925, jo je isti papež razglasil za blaženo. Šele 6. maja 1984, v času pontifikata papeža Janeza Pavla II., je bila Agatha Yi kanonizirana kot sveta Agatha Yi. Njena kanonizacija je poudarila njeno izjemno vero ter pripravljenost prenašati trpljenje in preganjanje zaradi Božjega kraljestva. Čeprav sveta Agata Yi ni uradno priznana kot zavetnica kakšnega posebnega cilja ali skupine, njeno življenje in mučeništvo služita kot zgled poguma, prepričanja in neomajne vere. Njena zgodba nas spominja na neizmerne žrtve neštetih katoličanov skozi zgodovino, njen spomin pa še danes navdihuje in krepi vernike.
EN
Agata je bila mlada žena in kristjanka, ki so jo ubili med preganjanjem kristjanov v Koreji.
Teresa Kim, rojena leta 1797 v Myeoncheonu v nekdanji pokrajini Chungcheong-do, je umrla istega dne v Seulu. Bila je poročena in kristjanka, zato so jo prav tako ujeli, mučili in ubili.
Kanonizacija: Agato Yi in Terezo Kim je 5. julija 1925 beatificiral papež Pij XI. skupaj s 77 drugimi korejskimi mučenci, 6. maja 1984 pa ju je v Seulu kanoniziral papež Janez Pavel II. skupaj s 101 drugim korejskim mučencem.
DE
Sveta Agathe Yi se je rodila leta 1824 v Seulu v Južni Koreji.
Bila je hči svetega Avguština Yi Gwang-heona (umrl 24. maja 1839) in Barbare Kwon Hui (umrla 3. septembra 1839). Oba starša sta bila obglavljena med preganjanjem kristjanov. Njen stric (očetov brat), sveti Janez Krstnik Yi Gwang-nyeol, je bil obglavljen 20. julija 1839.
Agata je bila skupaj s starši aretirana 8. aprila 1839. Bila je hudo mučena, in ko so jo ujetniki skušali prepričati, da sta njuna starša zanikala vero in bila izpuščena, sta Agata in njen mlajši brat Damian odgovorila: „To je bil njen odgovor: „Ali so se moji starši odpovedali veri ali ne, je njihova stvar. Mi pa ne moremo zanikati Gospoda nebes, ki smo mu vedno služili.“ Ko so to slišali, se je tudi šest drugih odraslih predalo oblastem in pretrpelo mučeništvo.
Agato so večkrat zasliševali in mučili. Policijski načelnik jo je poskušal prepričati, naj se odpove svoji veri. Ko mu to ni uspelo, je uporabil nasilna sredstva, da bi jo prisilil k predaji. Bil je presenečen, da tudi nasilje ni bilo učinkovito. Mlado dekle je tako pogumno prenašalo grožnje in mučenje, da so ljudje okoli nje verjeli v moč božje milosti. Čudež je bil, da je Agata lahko ohranila deviškost, medtem ko je trpela med zverinskimi mučitelji.
Agato so 300-krat bičali in 90-krat pretepli. Nobeno od teh trpljenj, žeja, lakota in bolezni je niso mogli odvrniti. Med vsem trpljenjem je mislila na svoje mučeniške starše in skušala posnemati njihov zgled. Po devetih mesecih zapora je sedemnajstletna devica Agata skupaj s svojim mlajšim bratom Damianom v zaporu v Seulu utrpela mučeništvo z zadušitvijo. To se je zgodilo 9. januarja 1840. Istega dne je bila obešena tudi sveta Terezija Kim, ki je skupaj z Agato omenjena v Martyrologium Romanum pod 9. januarjem.
Agata je bila med 79 umrlimi v preganjanjih med letoma 1839 in 1846, ki jih je papež Pij XI (1922-39) beatificiral 5. julija 1925. 24 mučencev, ki so umrli med letoma 1861 in 1867, je leta 1968 beatificiral sveti papež Pavel VI (1963-78). Celotno skupino je 6. maja 1984 na trgu Yeouido (od leta 1999 park Yeouido) v Seulu kanoniziral sveti papež Janez Pavel II (1978-2005). Njihov spominski dan v splošnem rimskem koledarju je 20. september. Agate se lahko spominjamo tudi na dan njene smrti, 9. januarja.
NOR